SON DAKİKA
Tümü

Dünya

Anasayfa / Dünya / ‘TÜRKÇE BİLEN ELEMAN(?) ARANIYOR’

‘TÜRKÇE BİLEN ELEMAN(?) ARANIYOR’

26 Eylül 2018 / Çarşamba 16:31
ABD...

Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’nin Direktörü Gina Haspel göreve geldiğinden bu yana kamuoyuna açık bir etkinlikte ilk kez konuştu. CIA’in kurum olarak önceliklerini sıraladı.

TÜRKÇE BİLEN AJAN ARANIYOR

CIA’in istihbarat boşluklarını kapatmak ve Rusya ya da Çin gibi büyük güçlerden gelen tehditle mücadele etmek amacıyla dünya üzerindeki varlığını genişleteceğini belirten Haspel, Çince, Arapça, Türkçe ve Farsça dillerini konuşan daha fazla kişi işe alacaklarını söyledi.

CASUSLUK STRATEJİK ÖNCELİK

CIA Direktörü Haspel, Louisville Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, 11 Eylül saldırılarından sonra görevi terörle mücadele alanına kayan kurumun casusluk misyonuna yeniden ağırlık vereceğine dair vizyonunu açıkladı, ulus devletlere yönelik geleneksel casusluk faaliyetlerini stratejik bir öncelik olarak niteledi. Amerika’nın şu anki ve gelecekteki olası rakiplerine ilişkin daha iyi istihbarat toplanması ihtiyacının CIA’in önündeki en büyük zorluklardan biri olduğunu ifade etti.

YABANCI AJANLAR

Haspel, CIA’in yurtdışı istasyonlarındaki görevlilerin sayısını arttırma niyetini dile getirdi, “Dışarda daha büyük bir ayak izinizin olması güçlü bir duruşu mümkün kılıyor” diye konuştu. CIA Direktörü bu bağlamda Çince, Arapça, Farsça, Türkçe, Fransızca ve İspanyolca dilleri dahil yabancı dillere hakim kişileri işe almayı umduğunu belirtti.

Haspel’in bu sözleri geçtiğimiz yıl açıklanan Amerika’nın yeni ulusal güvenlik stratejisinde de ortaya konulan öncelikleri yansıtıyor. Aralık ayında açıklanan ulusal güvenlik stratejisi rakip ülkelerin güç dengesini Amerika’nın aleyhine olacak şekilde değiştiren hamlelerine karşı hamle ile yanıt verilmesi çağrısında bulunuyor.

ÇİN VE İRAN’A İLİŞKİN KAYGILAR

CIA Direktörü Haspel özellikle Çin ile ilgili kaygılarını dile getirdi, Çin’in kendi hedeflerine ulaşmak amacıyla Amerika’nın nüfuzunu azaltmaya çalıştığını savundu. Haspel, “Afrika, Latin Amerika, Pasifik adaları, Güney Asya gibi kendi bölgelerinin de ötesinde nüfuz alanlarını genişletme çabalarını çok yakından takip ediyoruz” dedi.

PARA İLE SATIN ALMA

CIA Direktörü, “Yoksul ülkelere yatırım sunma, belki de bu ülkelerin hiç geri ödeyemeyeceği krediler verme gibi kullandıkları taktiklerden endişeliyiz” dedi. Haspel, “Bu ülkelerden kendi egemenliklerinin bilincinde olmaları, altyapılarına ve ulusal güvenliklerine yönelik yabancı yatırımın nihai olarak onları egemenliklerinden tavize götürebileceği konusunda bilinçli olmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Gina Haspel, İran’a da değindi. Tahran’ın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara rağmen, Suriye lideri Beşar Esat’ı güçlendirmek, Bağdat’taki nüfuzunu arttırmak ve Yemen’de de Husileri desteklemek adına para harcamaya devam ettiğini vurguladı. “İran’ın bölgedeki olumsuz faaliyetlerini çok yakından izliyoruz. Ülkeler kendi rotasını çizebilsin diye bu faaliyetlere karşı gelmek istiyoruz” dedi.

Kaynak: VOA Türkçe

Etiketler: , , , ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER