SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / Türkiye ERDOĞAN’ın AÇIKLAMASINI konuşuyor…

Türkiye ERDOĞAN’ın AÇIKLAMASINI konuşuyor…

9 Mayıs 2019 / Perşembe 23:16
İstanbul seçimi...

Ankara’da sanayici ve iş adamlarına seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Aynı zarftan çıkan ilçe belediye başkanlığı, muhtarlık niye yenilenmiyor da sadece büyükşehir için böyle bir karar alınıyor. Çünkü 26 ilçe tek tek ele alındığında oralarda tespit edilen sorunlu sandıkların toplamının ilçe belediye başkanlığının yenilenmesini gerektirecek bir durum söz konusu değildir” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da düzenlenen ” Ankara’nın Enleri” Ödül Töreni’nde, sanayici ve iş adamlarına seslendi.
Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

‘ŞAİBE VAR’

“Seçimin ertesi gün netleşen sonuçlar, 39 ilçeden 25’ini almış olmamıza rağmen İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığını ilk etapta 28 bin oyla kaybettiğimizi ilan etmişlerdi. Yapılan itirazlarla bu rakam en son 13 bin küsurata kadar geriledi. Şimdi bütün bunlar ortaya bir gerçeği, bir şaibenin olup olmadığını ortaya koymuyor mu?”

‘USULSÜZLÜKLER, YOLSUZLUKLAR, HUKUKSUZLUKLAR’

“ABD’de Trump 3 milyonla kaybetti diye zannedilen bir seçimi kazanıyor. Avusturya’da 2 yıl sonra cumhurbaşkanlığı seçimini iptal ediyorlar. Ee bu da hukuk. İstanbul’da rakamların böylesine değişmiş olması bizim meselenin üzerine daha fazla eğilmeye yöneltti. Bu milli iradenin ve bizlere destek verenin haklarının aranması ve savunulmasıydı. Biz bu süreci takip ederken alenen çalınmış olan oyların en azından bir kısmını bulmakla kalmadık. Başka usulsüzlükler, yolsuzluklar, hukuksuzluklar tespit ettik.”

‘^ŞAİBELİ OLAN BU SEÇİM YENİLENİYOR’

“ Seçim kanunumuzda her konuyla ilgili süreler ve tahditler bulunduğu için birkaç ilçeye ulaşabildik. Adım adım ilçe ve il seçim kuruluna oradan da YSK’ya taşıdık. Sonuçta YSK değerlendirmesini yaptı ve 23 Haziran’da seçimin yenilenmesine karar verdi. Burada yapılan iş bir başka adayın kazandığını bir başka adaya teslim etmek değildir. Yapılan iş tespit edilen yolsuzluklar, hukuksuzluklar sebebiyle şaibeli hale gelen bir seçimin yenilenmesidir.”

‘YOLSUZLUK OLDUĞU İÇİN YENİLENİYOR’

“ Sandık kurullarında memur yerine bankaların işçileri oralara bu şekilde verilirse, bunlar da ispatlanırsa, belirlenirse beklenen karar nedir, öncelikle burada yolsuzluk, usulsüzlük vardır, dolayısıyla bu işin yenilenmesi vardır. Şayet bu şaibeler ortaya çıkmamış olsaydı, CHP adayı tek bir oyla kazanmış olsa da başımızın üstünde yeri vardı.”

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

“Her aşaması tartışılır hale gelmiş şaibeli bir seçim için en doğru karar verilmiştir. Bundan dolayı biz de hukuk tecelli etmiştir diyerek şimdi tekrar 23 Haziran için milletimize müracaat edeceğiz. Oy sayım ve döküm cetvelleriyle ilgili eksiklikler vardı. Söz konusu ilçe seçim kurulu sorumluları için YSK suç duyurusunda bulunmuştur, biz de bulunacağız. Bunları yapanların yanına kâr kalmayacaktır”.

‘İLÇE BELEDİYE SEÇİMLERİN YENİLENMESİNE GEREK YOK’

“Nasıl olup da bankalar başta olmak üzere özel sektörden sandık kurulu başkanı yapıldıkları ortaya çıkarılacaktır. Seçimin yenilenmesi hukuki bir zorunluluğa dönüşmüştür. Aynı zarftan çıkan ilçe belediye başkanlığı, muhtarlık niye yenilenmiyor da sadece büyükşehir için böyle bir karar alınıyor. 26 ilçe tek tek ele alındığında oralarda tespit edilen sorunlu sandıkların toplamının ilçe belediye başkanlığının yenilenmesini gerektirecek bir durum söz konusu değildir.”

‘KAZANDIYSANIZ EĞER ŞİMDİ DE KAZANABİLİRSİNİZ’

“ Maltepe ve Büyükçekmece ilçe belediye başkanlıkları için yapılan itirazlar YSK’ya getirilmiştir. Büyükşehirle ilgili seçimin yenilenmesi kararı verilen YSK her ikisi de CHP tarafından kazanılmış olan belediye seçimlerine ilişkin itirazları reddetmiştir. Biz bu kararı da saygıyla karşıladık. YSK’nın kararına demokrasiye inanan herkesin saygı göstermesi gerekir. YSK’yı eleştirmek aklımızdan geçmedi. Seçimi 31 Mart’ta kazandığınızı düşünüyorsanız 23 Haziran’da da kazanabilirsiniz. Seçimin yenilenmesine bu derece şiddetle karşı çıkanların kendilerinin de 31 Mart ile ilgili şüpheleri olduğunu anlıyoruz.” Dedi.

Kaynak: Sputnik News

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER