SON DAKİKA
Tümü

Ekonomi

Anasayfa / Ekonomi / ucuzluk geldi!.. ‘ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN’

ucuzluk geldi!.. ‘ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN’

7 Ocak 2019 / Pazartesi 16:43
MKE...

Makine Kimya Endüstrisi’nin mermi fiyatlarına indirim yaptığını duyurduğu mesajında ‘ülkemize hayırlı olsun’ ifadesini kullanması sosyal medyada tepki çekti. Makine Kimya Endüstrisi bugün yaptığı açıklamada enflasyonla mücadele kapsamında mermi fiyatlarına indirim yaptığını açıkladı. MKE yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı;

‘VATANDAŞIMIZIN YANINDAYIZ’

“Türkiye’nin 2019-2021 yılları arasını kapsayan, ekonomide iş planını ortaya koyan Yeni Ekonomi Programı’nda, temel politikaların kurgulandığı alanların başında enflasyonla mücadele gelmektedir. Bu zorlu süreçte Savunma Sanayinin göz bebeği olan Kurumumuz da vatandaşlarımızın yanında olmaktan memnuniyet duymaktadır.”

‘ENFLASYONLA MÜCADELE İÇİN MERMİ FİYATI %7.5 DÜŞÜRDÜK’

“Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’ın başlattığı Enflasyonla Topyekûn Mücadele Kampanyası’nı sonuna kadar desteklemek amacıyla milli ve yerli üretim tabanca fişeklerinin sivil piyasa fiyatlarında 07.01.2019 tarihinden itibaren yaklaşık %7,5 oranında indirim yapılmıştır. Ülkemize hayırlı olmasını dileriz” ifadesini kullandı. Mermide indirimin ‘ülkemize hayırlı olsun’ sözcüğü ile halka duyurulması sosyal medyada vatandaşın tepkisine neden oldu.

DAHA ÖNCE DE 200 OLAN MERMİ HAKKI 1.000 ADEDE ÇIKARILMIŞTI

Sivil vatandaşlara tanınan yıllık 200 adet olan mermi kullanım (istihkak) hakkı, 15 Mart 2018 tarihi 1000 adet mermiye çıkarıldı. Dünya genelinde bireysel silahlanmaya karşı kampanyalar sürdürülürken ve her yıl ateşli silahlardan kaynaklanan ölümler artarken, İçişleri Bakanlığı’nın ateşli silahlar ve av silahı bayilerine gönderdiği genelgede 200 adet mermi alma hakkının 1000 adede çıkartıldığı belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzaladığı genelge ile sivil yurttaşlara daha fazla mermi alabilme hakkı doğdu. Ancak 1000 adet merminin toplu şekilde mi verileceği yoksa belirli aralıklarla istenilen kadar mı alınacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

ADALET BAKANI: BİLGİM YOK DEMİŞTİ

Cumhuriyet’in gündeme getirdiği İçişleri Bakanlığı genelgesi ile yıllık mermi istihkakının 200 mermiden 1000 mermiye çıkarılması hakkında CNN Türk’te Hakan Çelik’in,”Bazen bakanlıklar bir koordinasyonla bazı konularda karar veriyorlar bazen de belli bir bakanlık bir ihtiyaca yönelik bir adım atıyor, onların iletişimini de bilahare yapıyorlar. Mermi meselesi öyle midir, değil midir? Sizin bir bilginiz var mı?” şeklindeki sorusuna Bakan Gül, “Banim de bilgim yok. Onu bir araştırıp bakalım” diye yanıt verdi.

Kaynak: Sözcü/ Cumhuriyet

Etiketler: , , , ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER