Siyaset

Ünlü Hukukçu ‘Yaşamını Yitirdi’

Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun, eşi Prof. Ergun Özbudun’un hayatını kaybettiğini duyurdu.

Özbudun, X üzerinden yaptığı paylaşımda “Çok değerli ustam, kıymetli hocam, gönlümün sultanı, can yoldaşım, biricik eşim Prof. Ergun Özbudun’u 1 Kasım 2023 saat 01.00 itibarıyla kaybettim. Yüce Allah onu cennetinin en güzel makamına kabul etsin ve bizi tekrar bir araya getirsin. Ruhu şad, mekânı cennet olsun” ifadelerine yer verdi.

ERDOĞAN 3. DEFA ADAY OLAMAZ DEMİŞTİ

Özbudun, ocak ayında Cumhuriyet’e seçim gündemine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Özbudun, yaptığı değerlendirmede Erdoğan’ın Meclis kararı olmadan yeniden aday olamayacağının altını çizmişti.

AKP’nin 2007’deki anayasa değişikliği çalışmalarında yer alan Özbudun, “Erdoğan’ın üçüncü defa aday olma şansı yok. Bir tek istisnası Meclis’in beşte üç oranındaki çoğunlukla bir erken seçim kararı almasıdır. Muhalefet kanadından gelen açıklamalara bakıldığındaysa bunun mümkün olmadığı görülmektedir. Ancak kararı YSK verecektir. Onun da kararını Erdoğan’ın lehine olacağı tahmin edilebilir” diye konuşmuştu.

ERGUN ÖZBUDUN KİMDİR

Prof. Dr. Ergun Özbudun 1937’de Ankara’da doğdu. Lisans ve doktorasını Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.

Özbudun, Chicago, Harvard, Princeton, Columbia, Georgetown ve Paris Sorbonne üniversitelerinde dersler verdi.

Aslen anayasa profesörü olan Özbudun, siyasi partiler ile ilgili de birçok makale ve kitap yazdı.

Venedik Komisyonu olarak da bilinen Avrupa Konseyi Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu’nun üyeliğini yaptı.

İngilizce ve Fransızca bilen Özbudun’un bu dillerde de birçok bilimsel makale ve kitabı bulunmaktadır. Özbudun’un kitapları, hukuk fakültelerinde ders olarak okutulmaya devam ediyor.

Kaynak: Ajanslar/ Cumhuriyet

Başa dön tuşu