Ana Sayfa
19 Eylül 2021 ( 0 izlenme )

UZAY İSTASYONU BUGÜN DÜŞECEK!..

Çin'in 2011 yılında yörüngeye gönderdiği 9,4 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong1, Pekin yönetiminin kontrolü kaybetmesinin ardından düşüşe geçti.


ZEHİRLİ ATIKLARLA DOLU

2013 yılından bu yana herhangi bir astronotun görev yapmadığı Tiangong1 (Cennet Sarayı1), isimli uzay aracı kontrolden çıkmış bir şekilde içindeki zehirli atıklarla gezegenimize doğru ilerliyor. 

BUGÜN DÜŞMESİ BEKLENİYOR

Çin'in 2011 yılında yörüngeye fırlattığı istasyonun bugün gezegenimize  düşmesi  bekleniyor. Çin Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili yaptığı açıklamada düşen uzay istasyonunun bir hasara yol açmasını beklemediklerini açıkladı.

ZARAR VEREBİLİR

"Cennet Sarayı1" adlı uzay istasyonunun, riskli bölgede bulunan Türkiye'de yerleşim yerine rastlaması halinde, can ve mal varlığına zarar verebileceği belirtiliyor. Çin uzay istasyonu Tiangong1'le ilgili olarak İtalya'dan halka uyarılar geldi. 

İşte halka korunmaları için yapılan 5 maddelik uyarı:

1 Düşen parçaların binaların çökmesine neden olma ihtimali düşük, bu nedenle kapalı binalar açık alanlardan daha güvenli sayılırlar. Pencerelerden ve camlı kapılardansa uzak durulması tavsiye edilir.

2 Parçalar binaların çatısına düşerse, çatıda ve hemen altındaki katlarda delinmeye yol açarak hasar yaratabilir. Bu nedenle binaların alt katlarının daha güvenli olduğu söylenebilir.

3 Olası bir çarpma durumunda binaların içinde yapısal açıdan en güvenli yerler, yığma binalar için alt katlardaki tonozların altı, taşıyıcı duvarlardaki kapı boşlukları; betonarme yapılarda ise kolonların ve duvarların yakınlarıdır.

4 Küçük parçaların Dünya'ya çarpmadan önce görülme ihtimali düşüktür.

5 Büyük ebattaki bazı parçaların sağlam kalması ve hidrazin maddesi içermesi mümkün. Genel olarak, düşen parçaları görenlerin bunlara dokunmaması, en 20 metre uzakta durması ve ilgili yetkililere haber vermesi tavsiye edilir. 

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ