Genel
18 Ağustos 2017 ( 664 görüntülenme )

DİKKAT!.. UZMANLAR SICAK YORGUNLUĞUNA KARŞI UYARIYOR!..

Uzmanlar, Türkiye’nin en sıcak illeri arasında yer alan Aydın’da görülen yüksek sıcaklık ve nem artışına karşı hipertansiyon, kalp, diyabet, astım gibi kronik hastalıkları olanların daha dikkatli olmalarını tavsiye etti.

Uzman Dr. Erdal Gezer, son günlerde yüksek sıcaklıklara maruz kalanlarda görülen sıcak yorgunluğunun birçok kişiyi etkilemeye başladığını belirtti. 

Sıcak yorulması rahatsızlığının, bağıl nemin ve hava sıcaklığının etkileri birleştirildiğinde ne kadar sıcak hissettiğinizle ilişkili bir durum olduğunu kaydeden Dr. Gezer; 

"SICAK YORGUNLUĞUNA DİKKAT"

“Sıcak yorgunluğunun iki tipi vardır. Susuzluğa bağlı olanlarda halsizlik, aşırı susama, baş ağrısı ve bilinç kaybı gibi belirtiler ortaya çıkarken; vücuttaki tuz tüketiminin azalmasına bağlı olanlarda ise kusma, bulantı, kas krampları ve baş dönmesi görülebilir. Sıcak yorgunluğu, sıcak çarpması kadar ciddi olmasa da hafife alınmamalıdır” dedi.

Aşırı sıcakların daha etkili olduğu Aydın ve çevresindeki illerde sıcaklara karşı gerek kıyafet seçimi gerekse beslenme tercihlerinin mevsimin durumu göz önünde tutularak yapılmasını isteyen Dr. Erdal Gezer, 

"BOL SU TÜKETİN"

“Yüksek sıcaklık uyarılarının yapıldığı bugünlerde özellikle dışarıda çalışanların vücut ısılarını korumaya yönelik önlemler başında bol su tüketmek gelmektedir. Hava kalitesinin düşüklüğü sıkıntıyı daha da arttırır. ” diyerek vatandaşları aşırı sıcaklara karşı uyardı.

“Bol sıvı alıp bol ve açık renkli kıyafetlerle korunun”

Bu rahatsızlığa karşı 4 yaşından küçük bebeklere 65 yaş üstü yetişkinler ve kronik rahatsızlığı olanların daha hassas olması gerektiğini ifade eden Uzman Dr. Erdal Gezer, “İmkanı olanlar güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaya çalışsın. Hafif, açık renkli, bol, rahat kıyafetler giyinin. Bol su tüketin doğal beslenin. Kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durun. Bunun yanında beslenirken de yağlı besinlerden ve kızartmalardan uzak durun. Yemeklerde zeytinyağı tüketin” dedi.

kaynak: İHA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ