SON DAKİKA
Tümü

Ekonomi

Anasayfa / Ekonomi / YABANCILARA 2 MİLYARLIK KIYAK!.. GİTTİ GİDİYOR…

YABANCILARA 2 MİLYARLIK KIYAK!.. GİTTİ GİDİYOR…

11 Mart 2018 / Pazar 01:45
Satış...

“Yabancılara 2 milyarlık vergi kıyağı”

Hükümetin yabancıların Türkiye’den aldıkları konut, rezidans ve işyerlerinde KDV’yi tamamen sıfırlaması, yabancıların talebini artırırken devletin yaklaşık 2 milyar lira civarında KDV kaybına neden oldu.

22.234 KONU YABANCILARA SATILDI

Hükümet geçen yıl, Türkiye’ye yerleşmemiş yabancı uyruklu kişi ve şirketler ile, yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarının, konut ve işyeri alımlarına KDV istisnası getirdi. İş Bankası’nın hazırladığı “Sektördeki Güncel Gelişmeler” başlıklı raporuna göre, yabancılar geçen yıl 4.6 milyar dolar ödeyip 22 bin 234 adet konut satın aldı.

İSTANBUL İLK SIRADA

Yabancıların konut alırken en çok tercih ettiği il İstanbul oldu. Türkiye’deki konutlara en fazla ilgi gösteren yabancılar ise ağırlıklı olarak Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve Afganistan gibi ülkelerden geldi. Hükümetin KDV teşvikinden hemen önce de Türkiye’den gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık hakkı vermesinin de satışların artmasında etkili olduğu belirtiliyor.

Türk vatandaşları ise satın aldıkları konut ve işyerinin değerine ve 150 metrekareden büyük olup olmamasına göre yüzde 8 ila yüzde 18 oranında KDV ödemek zorunda.

Kaynak: Sözcü

Etiketler: , , , ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER