Gündem

Yargıtay.. AYM.. Atalay.. ‘Ankara Sallanıyor’

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 14 Mayıs genel seçimlerinde TİP’ten Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay’ın tahliye edilmesi yönünde verdiği karar, Yargıtay tarafından tanınmadı.

YARGITAY’DAN AYM ÜYELERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa’yı ihlal ettiğini ve yetkisini aştığını belirten Yargıtay 3. Ceza Dairesi Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulundu.

CAN ATALAY’IN VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLECEK

Can Atalay’ın daha önceden mahkumiyet kararını onayan daire önceki kararının doğru olduğunu öne sürerek Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına uyulmamasına hükmetti. Atalay’ın milletvekilliğinin de düşürülmesi için TBMM’ye bildirimde bulundu.

NELER OLUYOR

14 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerde TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi (AYM), 25 Ekim’de verdiği kararda; “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği” hakkının ihlal edildiğine hükmetmişti.

Yargıtay Başsavcılığı Can Atalay ile ilgili mütalaasından Anayasa Mahkemesi’ni hedef almıştı. ütalaada ‘AYM bu alanda anayasaya aykırı olmayan işlemleri iptal ederek geçersizleştiremez’ denilmişti.

Kaynak: Ajanslar

Başa dön tuşu