SON DAKİKA
Tümü

Foto Haber

Anasayfa / Foto Haber / BAŞBAKANLIK KONUTUNDA YEDİ KOLLU ŞAMDAN!..

BAŞBAKANLIK KONUTUNDA YEDİ KOLLU ŞAMDAN!..

15 Aralık 2017 / Cuma 06:58
“SONUÇ

”Yahudiler için ışık kutsaldır, yol göstericidir ve bu kutsallık Hanuka Bayramı ile kutlanır, sembolü de Menora’dır, yani Yedi Kollu Şamdan…Peki, bu şamdanın bizim Başbakanlık Konutu’nda ne işi vardı, diye soracak olursanız, sanırız yol göstermesi, karanlıklar içinde yolunu aydınlatması içindir
2004 yılındaki sayın Başbakanımızın…

MENORA… YEDİ KOLLU ŞAMDAN….
Başbakanlık Konutu’nda Yedi Kollu Şamdan var, neden?
Müslüman bir Başbakan Yahudilerin sembolünü neden konutunda baş köşeye koyar?
Nedir bu Yedi Kollu Şamdan, neyi işaret eder, neyi anlatır? 
Menora desem belki hafızalarda bir şey çağrıştırmaz, ama Yedi Kollu Şamdan dersek, sanırım hepimizin aklına ilk İsrail gelir. Çünkü bu şamdan İsrailoğullarının kutsallarından, sembollerinden biri, belki de en önemlisidir.

Ülkemizde de Menora 2004 yılında ATV’den Ali Kırca’nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile başbakanlık konutunda yapmış olduğu söyleşide ekranlarda görüntülenmiştir. Bu görüntüler gazeteci yazar Soner Yalçın’ın da dikkatini çekmiş olmalı ki kitabında bu konuya yer vermiş:

“… Başbakan Erdoğan, Musa Peygamber soyundan geliyor. Abdullah Gül de yoldaşı ve iktidar paylaştığı kardeşi Harun’a benziyor (Milliyet, 30 Mayıs 2003). Ama danışman-yazara göre bu sadece benzetmeydi; kan bağı yoktu; karakteristik özellikleri ve hayat mücadeleleri birbirine benziyordu! Arif Beki’yi anlayabiliriz.

10 Eylül 2004 tarihinde, gazeteci Ali Kırca, başbakanlık konutunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir röportaj yaptı. ATV’den yayınlanan röportaj esnasında ekranda bir görüntü dikkati çekiyordu; başbakanın oturduğu koltuğun hemen yanında, Atatürk tablosunun altında bulunan sehpa üzerinde Yahudilerin kutsal Yedi Kollu Şamdan’ı vardı.

Yahudilerin kutsal Yedi Kollu Şamdanı’nı başbakanlık konutuna kim, neden koymuştu? Yahudilerin kutsal Yedi Kollu Şamdanı’nın gösterilmesinin nedeni dekor değildi herhalde. Mutlak bir nedeni olması lazım. Ama ne? Başbakanlıktan bu konuda hiçbir açıklama gelmedi…(Soner Yalçın, Efendi-2)”Peki, nedir bu Menora yani Yedi Kollu Şamdan neyi simgeler ve neden kutsaldır, anlatalım…

POPÜLER VİDEO
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER