SON DAKİKA
Tümü

Foto Haber

Anasayfa / Foto Haber / YEMEĞİN SUYUNA SARIMSAK ATARSANIZ NE OLUR?

YEMEĞİN SUYUNA SARIMSAK ATARSANIZ NE OLUR?

16 Ocak 2018 / Salı 07:48
ŞİFALI BİTKİ ÇAYLARINDAN FAYDALANIN

Bitki çayları günlük sıvı alımını desteklemesinin yanı sıra üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da koruyor. Özellikle yeşil çay serbest radikallerle savaşan güçlü bir antioksidan olup, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardım ediyor. Yeşil çayın yanı sıra sizi hastalıklara karşı koruyacak çay karışımından da faydalanabilirsiniz.

Ihlamur (1 poşet),
Papatya (1 poşet),
Karanfil (4-5 adet),
Zencefil (2-3 ince dilim),
Limon (½ )

İlave olarak bir tutam kekik ve dilimlediğiniz bir adet orta boy elmayı da en az bir litre sıvı alabilecek bir demliğe koyun. Üzerine 1 litre kaynamış suyu ilave edin. Demlenmeye bırakın. İsterseniz çayınızı demlerken tarçın da ilâve edebilirsiniz. Bitkileri 10-15 dakika bekledikten sonra içinden alabilirsiniz. Karanfil, elma, limon dilimleri suyun içinde kalabilir. Bu karışımı her gün 3-4 fincan tüketebilirsiniz.

Kaynak: Sözcü

Uzmanlar uyarıyor: Bu sene grip virüsü çok etkili. Peki nasıl önlem almalı?

Çocukları okuldan, biz yetişkinleri de iş ve sosyal hayattan alıkoyabilecek kadar şiddetli seyredebilen bu hastalıklardan korunmamız içinse enfeksiyona yol açan virüs ile bakterilerin zararlı etkilerine karşı adeta kalkan görevi üstlenen bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz çok önemli.

Bunun en etkili yollarından biri de hiç kuşkusuz ki sağlıklı beslenmek. Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan soğuk havalarda vücut direncinizi yükseltmeniz için beslenmenizde dikkat etmeniz gereken noktaları anlattı, önemli önerilerde bulundu.

İşte vücut direncinizi yükseltmeye yardımcı 9 öneri…
YEMEKLERİN SUYUNA SARIMSAK KATIN

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan sarımsağın antibakteriyel özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı koruduğunu belirtiyor. Sarımsağı genellikle yemeklerimize kavurarak ekliyoruz.

Ancak antioksidan özelliğinden daha fazla yarar sağlamak için sarımsağı kavurmak yerine doğrudan bütün olarak pişmekte olan yemeğin suyuna katmanızda fayda var.

POPÜLER VİDEO
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER