0 izlenme 19 Eylül 2021
BİGA’DA YÜZLERCE ÖĞRENCİYE “YENİ” İSTİKLAL MARŞI DİNLETTİRİLDİ!

Çanakkale’nin yerel gazetesi Çanakkale Aynalı Pazar’da yer alan habere göre; Biga’da yüzlerce Lise öğrencisi, öğretmenler ve velilerin gözü önünde dikkat çeken bir olay yaşandı. Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü Liseler Arası Bilgi Yarışmasında, Jüri sonuçları değerlendirmek için verdi.

İSTİKLAL MARŞINI FON MÜZİĞİ YAPTILAR, BESTEYİ DEĞİŞTİRDİLER

Salonda ara verilmesi esnasında ise; Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan isminin F.N.A. olduğu öğrenilen bir personel tarafından hazırlanan slayt gösterisi izleyicilere izlettirilmeye başlandı. Slaytta ise müzik olarak İstiklal Marşı’nın başka uyarlaması çalındı. Bu durumun İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan ve Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen’in bilgisi dahilinde mi yapıldığı ise henüz bilinmiyor!

GÖRGÜ TANIĞI ANLATTI

Aynalı Pazar Gazetesine yaşanan olayı ve videoyu gönderen Bigalı Vatandaş, isminin açıklanmasını istemezken salonda yaşananları ise şöyle anlattı;

“MEHMET AKİF ERSOY’A VE ŞEHİTLERİMİZE SAYGISIZLIKTIR”

“Salonda çalınan şarkının İstiklal Marşı olduğunu fark eder etmez video olarak kayıt etmeye başlamıştım. Salonda çalınanın İstiklal Marşı olduğunu kimse fark etmediği için tepki de çıkmadı ama Biga Belediyesi personeli olduğunu öğrendiğim kişiler müdahale ederek YENİ İstiklal Marşı’nın çalınmasına izin vermediler. Yaşanan olay tam bir skandaldır. Mehmet Akif Ersoy’un ruhuna, şehitlerimizin ruhuna saygısızlık yapılmıştır. Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve bu skandala göz yuman herkesi kınıyorum” dedi.

NELER YAŞANDI

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 14 Mart 2018 tarihinde muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada İstiklal Marşı’nın bestesine yönelik eleştirilerde bulunmuştu. 

Erdoğan’ın “En büyük üzüntüm bu emsalsiz marşın hakiki manasını yüreklere nakşedecek bir bestenin bulunamamış olmasıdır. O beste ile güftenin birbirini tamamlaması çok önemlidir. Burada bestekârlara büyük iş düşüyor" sözleri üzerine Türkiye’de bir anda İstiklal Marşı’nın bestesi tartışma konusu olmuştu.

Kaynak: Çanakkaleaynalıpazar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ