SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Yılmaz Özdil’in açıklaması SARAY’A DÜŞTÜ!..

Yılmaz Özdil’in açıklaması SARAY’A DÜŞTÜ!..

18 Eylül 2018 / Salı 15:59
Kafa 1.800...

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, 3. havalimanında işçileri protesto eylemleriyle ilgi çarpıcı tespitlerde bulundu.

“Türkiye ölümlü iş kazalarında açık ara Avrupa şampiyonu… El Salvador ve Cezayir’in ardından dünya üçüncüsü.” diyen Özdil, iktidarın işçi olaylarına bakışını eleştirdi ve ‘bunlarda hedef 2023 ama kafa 1.00’lü yıllar’ dedi. İşte Özdil’in açıklamasından öne çıkan hususlar;

‘ÖLÜMLÜ İŞ KAZALARINDA TÜRKİYE AÇIK ARA ŞAMPİYON’

“Akp döneminde ise 2002 senesinden beri 20 binden fazla işçimiz pisi pisine hayatını kaybetti! “Taşeron” sistemine geçilince iş cinayetleri altı kat arttı. Türkiye ölümlü iş kazalarında açık ara Avrupa şampiyonu… El Salvador ve Cezayir’in ardından dünya üçüncüsü. Sırf geçen sene 2006 işçimiz katledildi. Bu memlekette her gün beş işçi ölüyor, altı işçi sürekli iş göremez hale geliyor”.

‘İŞÇİLERE ARTIK İHTİYAÇLARI KALMADI’

“(Üçüncü havalimanı inşaatında neden dört senedir işçilerin gıkı çıkmıyordu da, açılışa bir ay kala bağırmaya başladılar deniyor… Çünkü artık işçilere ihtiyaç yok. Çalışma şartlarını zorlaştırırsın, eyleme zorlarsın, sonra da “bunlar terörist” deyip, işten atarsın. Böylece ne olmuş olur? Milletin orasına koyacağını ifade eden yandaş müteahhitler, işçileri polis zoruyla şak diye işten atar, hem birikmiş izin, tazminat gibi sorunlardan kurtulmuş olur, hem de açılıştan sonra yaşanacak aksaklıklar için işçileri sorumlu ilan etmiş olur.)”

‘ABDULHAMİD DÖNEMİNDE DE İŞ KAZALARI VARDI’

“Sene 1878. Padişah, Abdülhamid’tir. Saraya telgraf gelir. “Çınarlı’da Mustafa bey ocağında gaz tutuşarak beş amele yanmıştır, amele ocağa gitmekten çekinmektedir, tahkikat yapılması babında…” Yani diyor ki, “grizu patladı, içerdeki işçiler öldü, dışardaki işçiler madene girmek istemiyor, soruşturma talep ediyoruz.”

‘SARAY İŞ KAZALARINA SORUŞTURMA AÇTIRMADI’

“Saray işi savsaklamaz. Aynı gün cevap verilir. “Bartın kaymakamlığı vekaletine, umumi ocaklarda böyle sakatlıklar olması, madenin cümle hususundandır. Her nerede olur ise olsun, eceli kaza, mukadderat-ı ilahiden olduğundan, hiçbir ocağın tatiline mahal olmadığı, gerekli tedbirlerin alınmasıyla, emsalleri gibi imalata devam etmek üzere amelenin nasihatle tedibinden geri durulmaması… Yani diyor ki, “soruşturmaya gerek yok, madenlerde kaza normaldir, ecelleri gelmiş, kaderleri böyleymiş, üretime devam edin, öbür işçilere edepli davranmaları için nasihat edin, terbiyelerini verin.”

‘HEDEF 2023 AMA KAFA 1.800’LERDE’

“Sanırım bu yüzden üçüncü havalimanına Abdülhamid adını verelim diyorlar. Onun fıtratıyla… Bunların fıtratı aynıdır. Kul vardır. İşçi yoktur. Hedef 2023… Kafa 1800’dür.”

Kaynak: Yılmaz Özdil/ Sözcü

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER