Ana Sayfa
19 Eylül 2021 ( 0 izlenme )

ZARRAB DAVASINDA ORTALIK KARIŞIYOR!

ABD'de devam eden Reza Zarrab'ın itirafçı olduğu davada savcılık mahkemeye, aralarında eski bakanlar Egemen Bağış ve Zafer Çağlayan'ın da yer aldığı yeni bir liste verdi.

Savcılık listede verdiği isimlere ‘ek kişiler’ de olduğunu ise, dilekçeye koyduğu kritik bir dipnotla mahkemeye bildirdi.  Dipnotta, “Savcılık olarak, sunduğumuz liste duruşmada adı geçenlerden oluşuyor. şebekeye mensup başka isimler, şebekenin işini kolaylaştıranlar hakkında ise soruşturma devam ediyor” denildi.


EGEMEN BAĞIŞ LİSTEDE

İtirafçı Zarrab'ın ‘rüşvet verdim’ dediği AKP'li eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan dışında, yine AKP'den AB eski Bakanı Egemen Bağış da ‘İran yaptırımlarını delmek için kurulan şebeke sayesinde mali çıkar sağlayanlar’ listesine dahil oldu.

BARIŞ GÜLER LİSTEDE

Listede kritik bir başka isim ise, AKP'li eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler oldu. Savcılığın, davaya bakan federal Hakim Richard Berman'ın 10 Nisan'da yaptığı istek sonucunda mahkemeye sunduğu  ‘kurulan şebekeden mali çıkar sağlayanlar listesinde’ şu isimler yer alıyor;

"Barış Güler, Egemen Bağış, Mohammad Reza Rajaeieh,Mohammad Recai, Süleyman Aslan, Reza Zarrab, Zafer Çağlayan"

ATİLLA'NIN ADI YOK

New York Güney Bölge Federal Savcısı Geoffrey Berman tarafından bugün sunulan listede ise, davada yargılanan asıl isim, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın adı bulunmuyor. 

ŞEBEKENİN ÇALIŞTIĞI KURUMLAR

Savcılık cevabi yazısında, Zarrab'ın kurduğu ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delme şebekesinin faaliyetlerini gerçekleştiren kurumların listesi de ayrı bir başlık olarak yer aldı. Bu başlıkta, Halkbank ile birlikte Zarrab'a ait şirketlerin adları yer aldı. 

Liste dilekçede şöyle yer aldı;

Halbank Royal Holding, 
Royal Denizcilik ve Endustriyei Madenler,
 Safir Altın Ticaret Ithalat ihracat, 
Volgam Gıda, 
Mars Kıymetli Madenler ve Gıda, 
Centrica General Trading, 
Atlantis Capital General Trading, 
Durak Döviz, Duru Döviz, 
Tasbasi Döviz ve Kıymetli Madenler Ticaret,  ve diğerleri. 

Kaynak: Sözcü/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ