Video

Çatı Dava.. ‘Kayıp’

Ülkede bir yanda soruşturma öte yanda yargılamalar at başı sürüyor… Bu siyasetin elinde şu anda üç tane ucu açık ana soruşturma var. Ucu açık soruşturma demek, hiç bitmeyen demektir. Biz buna çuval diyoruz. Terörle mücadele görüntüsü altında açılmış, hiç kapanmayan üç çuval.

Bu siyaset, ülkemizdeki ceza adalet sistemini manipüle ederek hedef seçtiği her kurum kuruluş ve kişileri bu çuvala atabiliyor. Bu çuval, örgüt denilerek açılmış olan davalardır; kod Ergenekon, PKK ve FETÖ. İlki kumpas olduğu halde ama -ne acıdır ki- yargı süreci hala devam ediyor, yani ucu açık.  

Düşünebiliyor musunuz İlker Başbuğ hala yargılanıyor. Başbuğ yargılanıyor demek, bu siyasetin dilediği anda eski dosyaları açarak, Türk Ordusunu yeniden hedefe koyabileceği anlamına geliyor.

Bu siyasete manipülasyon yeteneği kazandıran asıl iki terör örgütü, PKK ve FETÖ’dür. Bu iki çuvalın biri İmralı’da yatan örgüt başı yakalandığında açılmıştır. Diğeri ise 17/25 Aralık operasyonu üzerinden bu siyaset örgüt tarafından tezgaha getirildiğinde. Ancak çuvalların ağzı hep açık bırakıldığından, bugün artık kimin ya da kimlerin bu çuvala atılabileceğini düşünmek dahi insan yüreğine sıkıntı veriyor. Memlekette artık kim Fetöcü, kim Pkklı anlayabilene aşkolsun! İşte bu durum, bu siyasete her seçim öncesinde manevra alanı açıyor. Hedef seçilen her kim olursa olsun, yaz bir ihbar mektubu, postaya atmana da gerek yok, internetten bu siyasete gönder, artık neci olursunuz, ne çıkarsa bahtınıza! Bu iş böyle nereye kadar gider?

Hukuk hukuk diyorlar, Bakınız ceza hukukuna, hiç bitmeyen bir soruşturma, sonu gelmeyen bir dava olmaz. Kaç yıl geçti aradan, bu işin gizlisi saklısı kalmadı ki artık. Bu PKK belli, kaynakları, yerleri, yöneticileri, kasaları, siyasi ayağı, dış destekleri belli. Baksanıza Erdoğan dahi biliyor, Şemdinli’de gidip gördü, yerlerini biliyor. Kimlerin binlerce tır dolusu silah cephane sevkıyatı yaptığını da biliyor.

Açın örgüte karşı bir çatı dava, koyun hepsini içine. Sonra bakın bakalım bu örgütün peşinden kaç kişi gidecek! Kaç kişi parti kurup da siyasi ayak olmaya cüret edebilecek, bir görelim.

Öte yanda FETÖ de belli. Cemaat diyerek masum halkı bu çuvala çeken imamlar belli. Işık evleri üzerinden çocuklarımızı devşirenler de belli. Finansı, medyası, siyasetçisi de belli. Açın bir çatı dava, hepsini koyun içine, sonra bir bakın bakalım bir daha bu ülkede bir daha FETÖ olur mu! Bir daha bu millet, bu siyasetin eliyle kurulması olası tuzaklara düşer mi!

Bu çatı davayı açamaz mıyız..

Erdal Sarızeybek

Araştırmacı yazar

Başa dön tuşu