Bilim-Teknoloji

2025.. ‘Dünya Alarm’

İklim krizi tüm dünyada etkisini her geçen gün daha da hissettirirken bir diğer uyarı da Atlas Okyanusu içindeki akıntı sistemlerinden biri olan Atlantik Meridyenel Devrilme Sirkülasyonu (AMOC) için geldi.

İKLİM ÇÖKÜŞÜ YAKIN
AMOC yani Atlantik Meridyenel Devrilme Sirkülasyonu, güneydeki ılık ve tuzlu suları kuzeye, kuzeydeki soğuk ve derin suları güneye taşırken dünyanın çeşitli yerlerine de sıcaklık getirir. Ancak araştırmaya göre; Grönland buz tabakasının Atlantik’te erimesiyle okyanusun genel sıcaklığında bozulma ve AMOC döngüsünde değişiklikler görülmeye başlandı.Atlantik’te deniz seviyelerinin yükseldiğine dair uyarıda bulunan yeni bir rapora göre, Dünya 2025 gibi erken bir tarihte bir iklim çöküşü yaşayabilir.

SİSTEM ÇOK DAHA ERKEN ÇÖKEBİLİR
Atlantik Meridyenel Devrilme Sirkülasyonu üzerine yürütülen ve Nature Communications dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmada sistemin çökmesi halinde Güney Amerika ülkelerinin çoğu aşırı sıcaklıklara, Avrupa ise dondurucu soğuklara maruz kalabilir. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, daha önce AMOC sisteminin gelecek yüzyılda sorunlar yaşayacağını tahmin etmişti, ancak yeni çalışma, sistemin tamamen veya kısmen çökmesinin büyük olasılıkla çok daha erken gerçekleşeceğini söyledi.

2025 YILI KRİTİK
Uzmanlar 2025 tarihine dikkat çekerken, yaşanabilecek çökmenin etkilerini de vurguladılar. Yeni raporun baş yazarı Kopenhag Üniversitesi’nden Profesör Peter Ditlevsen, sonuçlardan oldukça paniğe kapıldığını söyledi. Profesör Ditlevsen, “Sera gazı emisyonları ile yaptığımız tedirginliğin en önemli neden olduğundan oldukça eminiz” diyerek bu sorunun nedenine de dikkat çekti.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu