Güvenlik

BM.. Dikkat Çekici ‘İstifa’

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü Craig Mokhiber, Gazze’de yaşananların BM tarafından görmez gelinmesini protesto etti ve “Bir kez daha gözlerimizin önünde bir soykırımın yaşandığını görüyoruz” ifadesinde bulunarak istifa ettiğini açıkladı.

Craig Mokhiber, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Turk’e yazdığı mektupla istifa ettiğini bildirdi.

‘BM GÖRMEZDEN GELİYOR’

Mokhiber mektupta, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının BM tarafından görmezden gelindiğini ve BM’nin “kitlesel zulümlerin önlenmesi, savunmasız insanların korunması ve faillerin hesap verilebilirliğinin sağlanması” konusunda başarısız olduğunu belirtti.

‘GÖZLERİMİZİN ÖNÜNDE SOYKIRIM’

“Filistinlilerin yaşamlarının son kalıntılarının da hızla yok edildiğini” ifade eden Mokhiber, “Bir kez daha gözlerimizin önünde bir soykırımın yaşandığını görüyoruz ve hizmet ettiğimiz BM, bunu durdurma konusunda güçsüz görünüyor” dedi.

ABD, İngiltere ve Batı ülkelerinin, Gazze’de kötüye giden durumun suç ortağı olduğunu vurgulayan Mokhiber, “Bu ders kitaplarında okutulacak şekilde bir soykırım vakası” ifadesinde bulundu.

HAVA SALDIRILARI SÜRÜYOR

İki gün önce Türk Kızılay, Gazze’de inşasına destek sağladığı Filistin Kızılayı’na ait insani yardım deposunun İsrail tarafından ağır bombardıman sonucu ciddi hasar aldığı ve kullanılamaz halde geldiğini duyurdu. İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki tek onkoloji hastanesi olan Türk-Filistin Dostluk Hastanesi’ne düzenlediği saldırı anı çevredekiler tarafından görüntülendi.

Kaynak: Ajanslar/ Cumhuriyet

Başa dön tuşu