Güvenlik

İsrail Durmuyor.. ‘Hava Saldırısı’

İsrail ordusu, Gazze’nin iç kesimlerinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.

İsrail’in 25 gündür yoğun saldırı altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde yaşamını yitirenlerin sayısı 219 artarak 8 bin 525’e yükseldi.

MÜLTECİ KAMPI VURULDU

Bu arada, İsrail’in, Cibaliye mülteci kampına yönelik hava saldırısında bulunduğu bildirildi. El Cezire’ye konuşan Gazze Endonezya Hastanesi müdürü saldırıda 50’den fazla sivilin öldüğünü, 150’den fazla yaralı olduğunu bildirdi.

İSRAİL NE YAPMAK İSTİYOR

Araştırmacı yazar Erdal Sarızeybek, konuyla ilgili ‘İsrail Filistinlileri göç ettirmeyi planlıyor, hatta bu planı uyguluyor.’ Sarızeybek’in kendi web sayfasında değerlendirmesi şöyle;

İşin aslı bugün İsrail’in gizli planı olarak ajanslara düşen bu haberin kaynağı 1980’le dayanıyor.

Yahudi diplomat Oded Yınon tarafından hazırlanan ve 1982’de Dün Siyonist Dergisinde yayımlanan plana göre İsrail işin en başından beri Filistinlileri göçle topraklarından atmayı, diğer Arap ülkelerini de parçalamak, İsrail yanlısı hükümetleri iş başına getirmek şeklinde Oden Yınon planını uyguluyor.

İşte İsrail’in Filistin Planı;

‘Mevcut yapısı ile Ürdün’ün uzun süre var olması ihtimal dahilinde değildir ve İsrail’in hem barışta hem savaşta sürdüreceği politika mevcut rejim esnasında Ürdün’ün tasfiyesi ve yönetimin Filistin’li çoğunluğa devri yönünde olmalıdır.

Irmağın doğusundaki rejimi değiştirmek aynı zamanda Ürdün’ün batısında yoğun bir Arap nüfusu olan bölgelerdeki problemin de hallolmasına sebep olacaktır.

Otonomi planı ve bölgesel taviz ve bölünmeler de reddedilmelidir çünkü Arap’ları Ürdün’e ve Yahudileri ırmağın batısındaki bölgelere ayırmadan bu ülkede yaşamaya devam etmek mümkün değildir.

Bölgede gerçek manada bir arada varoluş ve barış, ancak Ürdün’le deniz arasındaki bölge Yahudiler tarafından yönetildiğinde gerçekleşecektir. Araplar içinse… Kendilerine ait bir ulus ve güvenlik sadece Ürdün’de onların olacaktır’

Şimdi bu ne demek?..

Planın ana fikrine bakılacak olursa, İsrail Filistin devletinin varlığını kendi açısından tam bir beka sorunu olarak görüyor, birlikte yaşamının mümkün olmadığını ileri sürüyor.

Çözüm olarak da Ürdün devletinin feshedilerek Filistinli bir yönetime devredilmesini böylece tüm Arapların Şeria Irmağının doğu yakasına sürülmesini öneriyor.

Ve burada yeni bir yönetim kurulmasını savunuyor, böylece Şeria Irmağının Akdeniz’e uzanan batı yakasında hiç Filistinli kalmayacağı için tamamı İsrail toprağı oluyor.

Plan böyle işletilirse eğer, Gazze kıyı şeridi dahil bölge tamamen Filistinlilerden arındırılmış olacak, Ürdün krallığı yıkılarak yerine sürgün edilecek Filistinlilerin de yer alacağı karma bir devlet ortaya çıkmış olacak, plan bu.

Peki bu neye yol açar?..

Plan öngörülen bu hedeflerine ulaşabilirse eğer, Akdeniz kıyılarını ele geçirmiş, Parçalı Lübnan’dan parçalı Suriye’ye el uzatmış bir İsrail devletine yol açar ki buna da Golan Tepeleriyle Fırat’ın doğusundaki PKK türevlerini ekleyip bir ayağını da Barzani’ye uzatırsanız karşınıza Tevrat’ta geçen ‘Büyük İsrail’ çıkar yani Fenike.

İşte BOP dedikleri de bu zaten.

Şimdi soru şu: Türkiye ne yapacak?

Başa dön tuşu