Siyaset

4 Adımda.. ‘Ortadoğu Projesi’

Türkiye’de kısa adıyla BOP(Büyük Ortadoğu Projesi’ne kaynak teşkil eden bu plan ve BOP haritası ABD Silahlı Kuvvetler Dergisi’nde Haziran 2006’da yayınlanmıştır.

Şimdi..

Türkiye’de BOP haritası sıkça yayınlandı ama bu haritanın ne şekilde hayata geçirileceğine dair yani “ülkemiz ve bölgemizde neler yaşanacak ki bu harita hayata geçirilecek”, işte bunu anlatanımız belki de hiç olmadı. Öyle ya 22 ülkenin sınırlarını değiştireceği zorbalığıyla ortaya çıkan ABD’nin bu işi nasıl adım adım gerçekleştirebileceği konusu hep karanlıkta kaldı. Oysaki bu aydınlatmalı, yaşanılan olayları bu proje arasında varsa bağ açığa çıkarılmalıdır.

Öte yanda BOP haritası yayınlandı yayınlanmasına ama bu haritanın bir eki yok mudur yani bu haritayı çizenler bunu neden yaptıklarını bir plan ya da makale ile anlatmamış mıdır? Elbette bu harita tek başına değil, bunun da bir açıklaması var, nedir bu aşamalar..

DÖRT AŞAMALI PROJE

BOP yani sözüm ona Büyük Ortadoğu Projesi dört aşamalıdır: yönetimi ele geçirme, kaynakların yönetimini ele geçirme, etnik ve dinsel temelde ayrıştırma ve parçalama…

1NCİ AŞAMA:

Hedef ülkelerin yönetimlerini ele geçirme: Bunun için seçenek çok, ya “doğrudan işgal” tıpkı Irak’ta yapıldığı gibi, ya “iç karışıklık ve iç çatışma” çıkartmak yoluyla tıpkı Libya ve Mısır’da yaptıkları gibi, ya “hem iç savaş hem müdahale” yoluyla tıpkı Suriye’de halen yaşanmakta olduğu gibi ya da demokrasi eliyle demokratik seçimlerle o ülkenin yönetimini işbirlikçiler vasıtasıyla ele geçirmek.

2NCİ AŞAMA:

Hedef ülkelerin kaynaklarının yönetimini ele geçirmek: Bunun için de seçenek çok ya “özelleştirme” diyerek o ülkenin stratejik kaynaklarını doğrudan satın almak, ya “yabancı sermaye” diyerek işbirlikçi yerli sermaye eliyle kaynakları dolaylı satın almak tıpkı ülkemizde, Libya ve Mısır’da olduğu gibi, ya da  doğrudan müdahale ile işgal edilen ülkelerde silahlı güçlerle kaynaklara el koymak tıpkı Irak’ta olduğu gibi. Böylece yeraltı ve yerüstü ekonomik hatta insan kaynaklarının yönetimini ele geçirmek…

3NCÜ AŞAMA:

Hedef Ülkelerdeki insanları ayrıştırmak ve ayrışan grupları güçlendirmek: Hedef ülkelerde birlikte yaşamakta olan insanları etnik, dinsel ve mezhepsel farklılıklar temelinde, “ileri demokrasi, insan hakları ya da özgürlükler” diyerek ayrıştırmak tıpkı ülkemizde etnik ve mezhep vurguları yaparak ayrıştırıldığı gibi. Ve yasal düzenlemeler ya da hükümet uygulamaları ile ayrışan grupları güçlendirmek tıpkı ülkemizde Türk-Kürt, Alevi-Sünni diye ayrıştırma gayretlerinin olduğu gibi.

4NCÜ VE SON AŞAMA:

 İşbirlikçi yönetimler eliyle ele geçirilmiş olan hedef ülkelerdeki devlet mekanizmasının ve kaynak yönetiminin gücünü kullanarak  ya anayasal düzenlemelerle ya da ayrışan ve güçlendirilen grupları çatıştırmak yoluyla bir iç kargaşa yaratarak, bunun sonucunda yine anayasal düzenlemeyle hedef ülkeleri parçalamak.

Şimdi bu resme Türkiye’yi ekleyelim…. 

‘Demokrasi ve özgürlük’ diyerek yeni bir anayasa yapın ve Türk ulus devlet kimliğini kaldırın; Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki yerel yönetimlere özerklik verin, bu özerk yönetimler PKK terör örgütünün uydusu olacağından alın size Büyük Kürdistan!.. Aynı bölgelerde PKK eliyle Taşnakçıları yönetime getirin alın size Büyük Ermenistan!..

Bu nedir?..

Bu Türkiye açısından bire bir yüzyıl önceki Sevr işgali olup 1071 Malazgirt savaşının rövanşıdır yani Bizans; İsrail açısından üç bin yıl önceki Fenike’nin  yeniden doğuşudur yani ‘Büyük İsrail Krallığı’;  ABD açısından Ortadoğu Projesinin bire bir gerçekleşmesidir yani Ortadoğu’daki enerji kaynaklarının ele geçirilmesi ve yönetimi; artık iş buraya varırsa eğer Ruslar açısından da Asya ve Anadolu’daki Türk varlığının gelecekte birleşmesi açısından beslenen umutlarının yok edilmesi anlamına geliyor.

Bir düşünün..

Erdal Sarızeybek

Araştırmacı Yazar

Başa dön tuşu